افزایش سلول های عصبی سالم مغز با دویدن | بیماری

: یه مطالعه نوین نشون میده که ورزشایی مانند دویدن علاوه بر بهتر شدن سلامت جسمی، ممکنه به سلامت مغز هم کمک کنن و به شما کمک کنه با استرس مقابله کنین.

: افزایش سلولای عصبی سالم مغز با دویدن

آکا ایران: به گزارش تک تایمز، محققان نشون دادن که سیگنالای عضلات پا از جنبه های مهم سلامت عصبی هستن. طوریکه، ورزشایی که در اونا پا نقش مهمی داره، می تونن کارکرد مغز رو بهبود بخشن.

دکتر "رافلا آدامی" نویسنده ارشد این مطالعه میگه: مطالعه ما نشون میده مریضایی که بستری شدن و قادر به انجام فعالیت نیستن و فضانوردان که تو یه سفر طولانی هستن، نه فقط توده عضلانی از دست میدن، بلکه شیمی بدن شون هم در سطح سلولی تغییر کرده و حتی سیستم عصبی اونا هم به طور قابل توجه ای تحت تاثیر قرار میگیره.

این مطالعه نشون داد که ورزشایی مانند دویدن و صعود ورزشی باعث تولید سیگنالایی می شه که سلولای عصبی سالم مغز رو زیاد می کنه.

عوضش، انجام ندادن این ورزشا به این معنیه که با مغز واسه ایجاد سلولای سالم مقابله کنیم.

محققان واسه تعیین اهمیت تمرینات پا از موشا استفاده کردن. طی یه دوره چهار هفته، محققان نگذاشتند موشا از پاهای عقبی خود استفاده کنن. بر خلاف این محدودیت، موشا بازم به روال عادی روزمره خود ادامه می دادن.

پس از آزمایش، محققان سلولای فردی رو در ناحیه زیر بطن مغز بررسی کردن. این جاییه که سلولای عصبی نوین تولید می شن. محققان یه پیوند بین کم ورزش کردن و ایجاد این سلولا رو کشف کردن. بدون ورزش، تولید سلولای بنیادی عصبی ۷۰ درصد کاهش پیدا کرده بود. شکلای جور واجور دیگه نورونا در سیستم عصبی هم کاهش پیدا کرده بود.

محققان نتیجه گرفتن وقتی که افراد کم ورزش می کنن، سوخت و ساز بدنشون تغییر می کنه.

این مطالعه بر اهمیت ورزش کردن تمرکز می کنه. در گذشته، محققان به فکر بودن ورزش کردن به عنوان راهی واسه کمک به آمادگی قلبی عروقی و عضلانی خوبه. در این مطالعه نوین، ما نشون دادیم که ورزشایی مانند دویدن که پا  نقش مهمی در اونا داره، هم می تونه به عنوان راهی واسه بهبود کارکرد مغز و سیستم عصبی مرکزی استفاده بشه.

این مطالعه در مجله " Frontiers in Neuroscience" منتشر شد.

 

.

منبع : migna.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *