افزایش سن همراه با آرامش | سالمندان

افزایش سن همراه با آرامش

پیر شدن و یا افزایش سن همراه با آرامش، یه تنش شایع و عادی در داشتن عزت نفسه.
”خوب، تولدت مبارک! راستی حالا چند سالته؟“”اونه، من فقط ۲۹ سال دارم و … و باز ۲۹ سال“.
این یه بازی بی ضرره، رد سنمون رو می گویم، این طور نیس؟ما با افزایش سنمون نسبت به اون حساس میشیم، در حالی که فاصله ما با شروع تولدمون بیشتر و با مرگ کمتر می شه. تنها فقط راهیه که ما، از اون روش بقیه رو در ناخشنودی خود از افزایش سن خود شریک می کنیم.

زمان بازم به پیش میره و ما پیرتر و بزرگتر می گردیم. وقتی این فکر به ذهن من خطور کرد که تازگیاً خوندم که ما هفت میلیون ساله هستیم، این اندازه دست کم یه میلیون سال بیشتر از اون سنیه که ما در سال گذشته داشتیم.
البته این به اون معنا نیس که من و شما به طور فردی درزمان ۳۶۵ روز سال گذشته یه میلیون سال عمر کردیم. در واقع جمجمه یه آدم اولیه که در صحرای سحارا یافت شد ۷ میلیون سال قدمت داره که زمان تکامل آدم رو دست کم به یه میلیون سال عقب تر می بره.
واسه من و شما سن خیلی با اهمیته. رد سن و سال و حساس بودن نسبت به اون می تونه دلیلی ضعیف کننده واسه ما حساب شه.
سن ما، خطوط و چین و چروک ها و جای زخمای مونده بر جسم ما بخشی از هویت ما هستن. اونا می تونن موجب آفرینش احساس راحتی، غرور و حتی شادی در ما شن.
شادی از ما می گریزد اون وقت که ما احساس خجالت، گناه و خجالت در مورد هر بخش از هویت خود می کنیم.
افزایش سن موضوعیه که به عزت نفس رابطه داره. چی در خط راست؟ شادمانی ما، عزت نفس ما. شوق و احساس شادی روزانه ما و رضایت ما از زندگی. حالا زمان اون رسیده که ما نسبت به هر چی که هستیم افتخار کنیم، تلاش کنین با آرامش بگید، ”من دارم ۴۰ ساله میشم و (یا هر سنی که دارین). من ۴۰ سال با شادی زندگی کردم. واسه ۴۰ سال تنشای بسیاری رو گذرونده ام. من حالا ۴۰ سال رشد شخصی و فردی رو طی کردم و در این ۴۰ سال ۴۰ بار مسافرت به دور خورشید کرده و درسای زندگی بسیاری رو آموخته ام (چیزای بیشتری هم واسه یاد گرفتن وجود دارن، پس خدای من، لطفاً به من کمک کن تا ۴۰ سال دیگه زندگی کنم!) من به آرمی بزرگ و بزرگتر شده و درزمان این ۴۰ سال رشد کردم، من به تک تک این چند سال افتخار می کنم.
وقتی، روزی، روزگاری پیران دهکده مورد احترام و تکریم بودن. اونا حاملان علم و خود حساب می شدن. حالا فقط واسه علم اونا، اونا رو قبول داریم. سالمندان سنتا رو از نسلا حمل کردن و حالا ما فقط به آفرینش سنتای نو دست می زنیم. پیران ما رهبرانمان بودن، ولی حالا ما اونا رو کوچیک شمرده و نقشی براشون قائل نمی گردیم.
جوونی، زیبائیای خود، امتیازات خود، لذتا و شادمانیای خود و دلایل خود رو واسه تشویق شدن داره و همینطور هم میانسالی این ویژگیا رو دارا هستش. در واقع، هر سنی مهم بوده و قشنگتر هستش.
الان شما چند ساله اید؟ (واقعاً چند سالتونه نه اینکه دوباره سن خود رو رد کنین) سن شما هر چی می خواد باشه، این سن الان بهترین سن واسه شما و بهترین و کاملترین سن واسه راضی بودن شما از اون هستش.
البته شوخی کردن در مورد سن بی ضرره و خیلی از مردم در این مورد چوک گفته و شوخی می کنن. ولی هم اینکه خیلی از ما نسبت به سن خود و پیر شدن خود عمیقاً ناراضی هستیم و این ناخشنودی می تونه موجب از دست دادن عزت نفس و یا شادی ما شه.
پیر شدن همراه با آرامش، یه سریای دیگه از رشد فردی هستش؟ حالا زمان اون هستش که از هر چیزی در مورد خود از جمله سن و سالمون مفتخر باشیم پس ۷ میلیون سالگیتان مبارک باد.

روزنامه آفتاب یزد
ویرایش و خلاصه کردن:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *