افزایش سن پدر = دختر دار شدن | بیماری

: افزایش سن پدر = دختر دار شدن

: می خواین بچتون پسر شه: عجله کنین!

هر چی سن پدر بالاتر بره، احتمال تولد بچه دختر زیاد می شه، و البته به همون اندازه هم خطر سقط جنین یا تولد کودک دچار مشکل ژنتیکی زیاد می شه.

فقط این زنان نیستن که باید نگران تیک تاک ساعت تناسلی خود باشن. انگار کیفیت اسپرم مردان هم بعد از سن ۳۵ سالگی رو به نابودی میذاره. اینجور انگار هر چی سن پدر بیشتر باشه، نسبت اسپرمی که کروموزوم جنسی X رو حمل می کنه، به اسپرم شامل کروموزوم جنسی Y بالاتر میره، یعنی باباای پیرتر ، احتمال دختر شدن بچه شون بیشتره.

جفت کروموزوم جنسی مردان به صورت XY و جفت کروموزومای جنسی زنان به صورت XXه و این بحث که کمیت و یا کیفیت اسپرم مردان با افزایش سن افت می کنه یا خیر، همیشه جنجال برانگیز بوده.

یه متخصص باروری در دانشگاه شفیلد انگلستان به نام آلن پیسی، میگه: «با این وجود، دلایل همه گیرشناختی تقریبا راضی کننده ای هست که بچه دار شدن واسه مردان پیرتر، کار سخت تریه (فارغ از این که سن مادر چقدر باشه) و با افزایش سن مردان، خطر سقط جنین در همسر اونا زیاد می شه». هم اینکه خطر این که مردان پیرتر، صاحب فرزندانی با مشکلات ژنتیکی شن، کمی بیشتر از دیگرونه.

واسه بررسی این مدعا، برونتی استون در «آزمایشگاهای فناوری تناسلی» در لوس آنجلس و همکارانش، نمونه های اسپرم بیشتر از ۵۰۸۱ مرد در سنین بین ۱۶ و ۷۲ سال رو تحلیل کردن. اونا متوجه یه نابودی در کمیت و کیفیت اسپرم مردان بعد از سن ۳۵ سالگی شدن. در بعضی از تحقیقات قبلی، اینجور ادعا شده بود که این کاهش تا سن ۵۰ سالگی شروع نمی شه.

پیسی میگه: «خواه ۳۵ سال و خواه ۴۰ سال، پیغام این تحقیق و دیگه مقالات اینه که اون مردان باید از تغییرات وابسته به سن خود در سیستم تناسلی خود اگاه باشن و اگه دوست دارن که روزی پدر شن، نباید دست روی دست بذارن».

این تحقیق هم اینکه کاهشی رو در نسبت اسپرمای حامل Y به X در مردان بالای ۵۵ سال نشون داده، هرچند دلیل اون روشن نیس!

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *