افزایش شیر مادر با تغذیه مناسب | تغذیه سالم

افزایش شیر مادر با تغذیه مناسب

تأمین مواد معدنی لازم بدن و داشتن رژیم غذایی متعادل که شامل همه مواد مغذی مثل چربیا هستش می تونه به کارکرد بهتر سلولای عصبی و تولید و ترشح شیر کمک کنه.

بیشتر مادران از کم بودن شیر خود گله دارن و این یه مسأله جدیه، چون نوزاد تازه به دنیا اومده در چند ماهه اول زندگی به جز شیر مادر، از چیز دیگری نمی تونه تغذیه شه.

ترشح شیر مادر با اون چیزی که شما در طول روز می خورید و می خورین رابطه مؤثر داره.

نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز و در دوران شیردهی لازمه، اما بعضی از مواد غذایی از عوامل مؤثر در تولید و ازدیاد شیر مادر هستن. غذاهای لاکتوژن دار می تونن در زیاد شدن شیر مادر مؤثر باشن.

 

رسوندن کالری کافی به بدن و هم اینکه تأمین مواد مغذی و لازم بدن می تونه در تولید شیر مؤثر باشه، اما مواد غذایی وجود دارن که شامل ترکیباتی هستن که می تونن به روند ترشح شیر کمک کرده و دلیل ازدیاد شیر مادر شن.

شکلای جور واجور جوونه ها مخصوصا جوونه جو در ازدیاد شیر مادر مؤثر بوده و علاوه بر این، دلیل افزایش اندازه چربی شیر مادر شده و در نتیجه شیر مادر چرب تر و مغذی تر بوده و نوزاد احساس سیری بیشتری می کنه

از طرفی تأمین مواد معدنی لازم بدن و داشتن رژیم غذایی متعادل که شامل همه مواد مغذی مثل چربیا هستش می تونه به کارکرد بهتر سلولای عصبی و تولید و ترشح شیر کمک کنه. 

اینجا بهترین مواد غذایی مناسب و مواد گیاهی که دلیل تحریک تولید شیر مادر می شن رو ذکر می کنیم:

 

ماءالشعیر

ماءالشعیر در تولید و افزایش شیر مادر مؤثره.

 

رازیـانـه

رازیانه یکی از شناخته شده ترین گیاهان در تولید و افزایش شیر مادران هستش. رازیانه شامل ترکیباتی هستش که می تونن دلیل تغییرات هورمونی شن پس این ترکیبات دارویی می تونن با تحریک تولید استروژن و پرولاکتین که در تولید شیر مؤثر هستن، دلیل افزایش ترشح شیر مادر شن. رازیانه رو میشه به صورت خام و یا پخته شده مصرف کرد. هم اینکه میشه اونو بخارپز کرده و یا در کره تفت داد و مصرف کرد.

 

زردآلـو

کارشناسان پیشنهاد می کنن مادران شیرده واسه افزایش شیر خود، زردآلو رو در رژیم غذایی روزانه خود وارد کنن؛ زردآلو شامل ویتامین C و بقیه ویتامینا به مقدار زیاد هستش و از طرفی واسه نوزاد هم خوبه.

جـو دو سر

جو دو سر یکی از مغذی ترین مواد غذایی هستش که شامل پروتئین، ویتامینا، مواد معدنی و بقیه ترکیباتیه که دلیل تغذیه سلولای عصبی، و هم اینکه کمک به سوخت و ساز چربیا در بدن شده و روحیه افراد رو هم بالا می بره. پس مصرف جو یکی از راه های افزایش شیر مادر هستش. کارشناسان فکر می کنن جو به دلیل داشتن آهن به تولید شیر مادر کمک می کنه و هم اینکه شامل ترکیبات گالاکتوژن (شیرآور) هستش. جو دو سر مانند بقیه موادی که شامل این ماده هستن در رفع افسردگی مؤثره و از طرفی تعریق بدن رو زیاد می کنه و ضداسپاسم هم هستش.

 

جـوانه هـا

شکلای جور واجور جوونه ها مخصوصا جوونه جو در ازدیاد شیر مادر مؤثر بوده و علاوه بر این، دلیل افزایش اندازه چربی شیر مادر شده و در نتیجه شیر مادر چرب تر و مغذی تر بوده و نوزاد احساس سیری بیشتری می کنه.

 

ســیـر

سیر هم از جمله موادیه که شامل ترکیبات شیرافزا هستش.

 

چربیا و روغنا

چربیای سالم، نقش مهمی در سوخت و ساز سلولای بدن و سلولای عصبی دارن. نوع چربی که مادر مصرف می کنه در ترکیبات چربی شیر اون اثر میذاره، از این رو مادران شیرده باید تلاش کنن از چربیای سالم مانند چربیای غیراشباع و اسیدهای چرب امگا-۳ استفاده کنن و از مصرف چربیای ناسالم مانند چربیای اشباع و اسیدهای چرب ترانس و روغنای جامد دوری کنن.

 

دانه های کنجد

دانه های کنجد مشکی و بزرگ در افزایش تولید شیر مؤثر هستن و دانه های ریز و کمرنگ کنجد هم علاوه بر شیرافزا بودن، هضم راحت تری در دستگاه گوارش دارن.

 

زنـجفیل

زنجفیل واسه راحت سرازیر شدن شیر مادر و روان شدن اون مؤثره.

 

غلات و حبوبات

غلات و حبوبات هم شامل مواد شیرافزا هستن. از معروف ترین اونا که پر مصرف هم هست میشه برنج، جو و ارزن رو نام برد.

از حبوبات هم میشه عدس و نخود رو نام برد.

نوع چربی که مادر مصرف می کنه در ترکیبات چربی شیر اون اثر میذاره،

از این رو مادران شیرده باید تلاش کنن از چربیای سالم مانند چربیای

غیراشباع و اسیدهای چرب امگا-۳ استفاده کنن

مخـمر

این ماده علاوه بر کمک به تولید و افزایش شیر مادر، شامل ترکیبات با ارزش مانند ویتامینای B و پروتئین بوده که این ترکیبات وارد شیر مادر شده و اونو مغذی می کنن. مخمر آبجو هم اینکه شامل پروتئین بوده و از اندازه بالای فیتواستروژن بهره مند هستش.

 

نوشیـدنیا

بعضی از نوشیدنیا مانند آب، بعضی از دم کرده ها و چایا که شامل لاکتوژن هستن به تولید شیر مادر کمک می کنن.

 

سبزیجات برگ پهن و سبز

سبزیجات برگ پهن مانند اسفناج، کلم، کاهو و … از جمله مواد غذایی هستن که کارشناسان پیشنهاد می کنن اونا رو استفاده کنین چون مصرف اونا دلیل ازدیاد شیر مادر می شه و

منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *