افزایش شیر مادر با توجه به این نکات | بیماری

: افزایش شیر مادر

: افزایش شیر مادر با در نظر گرفتن این نکات

نکاتی واسه افزایش شیر مادر :

۱. مادر باید به نوزاد خود اجازه بده که هر موقع از شبونه روز، شیر اونو بمکد. عمل مکیدن دلیل تولید شیر بیشتر در مادر می شه. هر چی دفعات مکیدن شیر به وسیله نوزاد بیشتر باشه, تولید شیر هم در مادر بیشتر هستش.

۲. مادر نباید خودش سینه رو از دهن نوزاد بگیره و به اون شیر نده، بلکه باید به نوزاد فرصت دهد تا خودش شیر خوردن رو رها کنه, گرفتن سینه از دهن نوازد، روی محرکای طبیعی تولید شیر تاثیر منفی میذاره.

استراحت کردن به مقدار کافی به مادران شیرده پیشنهاد می شه. بدن مادر پس از هر بار شیردهی, مقدار زیادی انرژی از دست میده.

این انرژی از راه تغذیه مناسب و استراحت کافی قابل برگشت به بدن هستش.

۳. در اول هر بار شیردهی، شیر مادر آبکی تره و کم کم به مقدار چربی اون افزده می شه, طوری که در آخر هر مرحله شیردهی, مقدار چربی که واسه رشد نوزاد لازمه، بیشتر می شه.

پس هر چی مدت شیردهی طول بکشه, نوزاد از چربی بیشتری استفاده می کنه و به طور کامل سیر می شه و در نتیجه فاصله بین دو مرحله شیردهی هم بیشتر می شه و زیاد شدن وزن نوزاد طبق منحنی رشد, طبیعی هستش.

۴. به مادران شیرده پیشنهاد می شه مقدار مایعات دریافتی خود رو زیاد کنن, افزایش مصرف آبمیوهای تازه و مصرف میوه و سبزیای تازه به افرایش تولید شیر کمک زیادی می کنه.

۵. قرار گرفتن کمتر مادر در محیط پر استرس یکی از چیزای مهم دوران شیردهیه.

کارشناسان به مادران شیرده پیشنهاد می کنن موقع استرس و یا عصبانیت, به نوزاد خود شیر ندن, چون مواد سمی موجود در خون بالا رفته و وارد شیر مادر می شن و نوزاد رو تحت تاثیر قرار میدن.

۶. استراحت کردن به مقدار کافی به مادران شیرده پیشنهاد می شه, بدن مادر پس از هر بار شیردهی، مقدار زیادی انرژی از دست میده.

این انرژی از راه تغذیه مناسب و استراحت کافی قابل برگشت به بدن هستش.

۷. مادران شیرده دست کم ۵۰۰ کالری بیشتر از حالت عادی در روز نیاز دارن, اگه کمتر از این مقدار کالری دریافت شه, اندازه شیر تولید شده در مادر هم کمتر هستش.

بدیش اینه بعضی مادران پس از زایمون، رژیمای سخت لاغری می گیرن و در نتیجه شیرشون کم می شه.

۸. یکی از مهم ترین و موثرترین گیاهان واسه افزایش تولید شیر مادر, شنبلیله س.

این گیاه رو میشه به صورت دمنوش شنبلیله مصرف کرد.

مصرف گیاه رازیانه هم واسه افزایش تولید شیر به مادران پیشنهاد می شه.

۹. اگه نوزاد ساعات طولانی می خوابد و واسه شیر خوردن بیدار نمی شه, مادر باید اونو به آرومی بیدار کنه و شیر دهد.

این کار علاوه بر افزایش رشد نوزاد، دلیل تخلیه شیر از سینه مادر می شه و مادر کمتر دچار درد و ناراحتی در سینه می شه.

۱۰. به مادران شاغل پیشنهاد می شه واسه زمانایی که در خونه نیستن, هر چند ساعت یه بار شیر خود رو بدوشند و تحت شرایط مناسب نگهداری کنن.

این کار علاوه بر موندگاری تولید شیر در سینه مادر و جلوگیری از خشک شدن اون, می تونه منبع غذایی خوبی واسه نوزاد در غیبت مادر باشه.

پیشنهادایی واسه افزایش چربی شیر مادر :

به نوزاد خود اجازه بدین تا یه سینه رو به طور کامل بمکد و بعد از سینه دیگه به اون شیر بدین, وگرنه اندازه چربی دریافتی اون کم می شه و سرعت رشد اون کم میشه, چون همونطور که گفته شد شیر مادر در اول شیردهی آبکی تره و کم کم به اندازه چربی اون اضافه می شه.

شیر ابتدایی سینه ها شامل مقادیر زیادی آبه و قسمت انتهایی اون شامل مقادیر زیادی چربیه.

اگه دکتر متخصص کودکان تشخیص بده که اندازه رشد کودک شما کندتر از حد طبیعیه و اندازه چربی دریافتی اون از شیر مادر کمه طبق دستور زیر عمل کنین :

قبل از شیر دان به نوزاد خود، اول چند دقیقه شیر سینه خود رو بدوشید و بعد به کودک خود شیر بدین, چون شیر ابتدایی سینه ها شامل مقادیر زیادی آبه و قسمت انتهایی اون شامل مقادیر زیادی چربیه, البته این روش شیر دادن به مدت طولانی اصلا پیشنهاد نمی شه.

مجموعه ⇐ آموزشای دوران شیردهی

مجله آکا ایران

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *