افزایش شیر مادر با گیاهان | تغذیه سالم

افزایش شیر مادر با گیاهان

شیر مادر یکی از کامل ترین مواد غذاییه و مطمئنا هر مادری آرزو داره بچه خود رو با اون تغذیه کنه، اما بعضی وقتا بعضی مادران از کم بودن شیر خود شاکی هستن که این باعث سوء تغذیه نوزاد می شه. مادر در دوران شیردهی نیاز بیشتری به انرژی، کالری، پروتئین، مواد معدنی و ویتامینا داره. پس تغذیه درست و سالم در این دوران اهمیت زیادی داره. به خاطر همین، مصرف غذاهای مقوی ازجمله گوشت، شیر، تخم مرغ، میوه و سبزیجات تازه در این دوران پیشنهاد می شه.

مغزها ازجمله پسته، بادام و گردو که پر از املاح و مواد معدنیه هم می تونه به درد بخور باشه.

استراحت کافی و فعالیت متناسب هم در تولید بیشتر شیر موثره. زنان شیرده بهتره مایعات بیشتری مصرف کنن؛ شیر تازه، آبمیوه طبیعی و آب بهترین نوشیدنی ها در این دورانه.

یکی از روشای بسیار مهم در افزایش تولید و ترشح شیر، تغذیه تکراری نوزاده. این باعث تحریک نوک پستون می شه و پیامایی رو به مغز می فرستد که باعث افزایش ترشح هورمون پرولاکتین می شه و این هورمون هم به تولید و ترشح شیر منجر می شه. به مادران پیشنهاد می شه حتی اگه در منزل نیستن و امکان شیردهی براشون موجود نیس، هم هر چند ساعت یه بار شیر خود رو بدوشند که این کار باعث تحریک و ترشح پرولاکتین می شه.

البته گیاهان زیادی وجود دارن که باعث افزایش ترشح شیر می شن، ازجمله تخم شاه تره، بالنگو، زنیان، ترخون، زیره، بابونه و گلپر. یکی از بهترین افزایندهای شیر، رازیانه است. رازیانه رو میشه به صورت دم کرده یا پودر استفاده کرد و هم اینکه میشه عرق رازیانه رو به صورت رقیق شده با آب در دوران شیردهی خورد. نکته مهم درباره رازیانه اینه که این گیاه باعث افزایش خونریزی می شه، پس نباید در روزای اول پس از زایمون استفاده شه.

ثابت شده گیاه بومادران هم در افزایش تولید و ترشح شیر مادر تاثیر داره. زنان شیرده می تونن مخلوطی از بومادران و تخم شید رو به این منظور استفاده کنن. شید یا تخم گشنیز هم غیر از افزاینده بودن شیر مادر خاصیت آرامبخشی داره. ریحان یا تخم ریحان هم در افزایش تولید شیر موثره و مصرف اون به وسیله مادر باعث کاهش نفخ و دردهای شکمی نوزاد هم می شه.

مصرف روزانه حدود دو گرم تخم ترب یا یه گرم سیاهدانه هم می تونه در افزایش تولید شیر به درد بخور باشه. شنبلیله هم افزاینده شیره، به این منظور میشه از اون به صورت ترکیب با زیره استفاده کرد. اسفناج، ماش، کنجد، هویج، زردک و بادام زمینی از مواد غذایی گیاهی موثر در افزایش ترشح شیر هستن، هم اینکه خوردن جوونه گندم هم در افزایش تولید شیر خوبه.

به مادران پیشنهاد می شه در دوران شیردهی مواد غذایی نفاخ مانند پیاز، سیر، نخود و سبزی خام کمتر استفاده کنن، چون باعث نفخ و دردهای شکمی در نوزاد می شه.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *