افزایش شیوع «ام | اس» در نیمه شمالی کشور | بیماری

: دبیر علمی دومین کنگره بین المللی نوروژنتیک گفت: در سالای گذشته فرکانس مریضی ام، اس در ایران و مخصوصا در نیمه شمالی کشور زیاد شده.

: افزایش گسترش «ام، اس» در نیمه شمالی کشور

آکا ایران: مرتضی سعیدی در گفت وگو با ایسنا و در حاشیه برگزاری «دومین کنگره بین المللی نوروژنتیک و دهمین همایش ملی نوروژنتیک»، با بیان اینکه « مریضی ام. اس در ایران با فرکانس افزاینده ای روبرو شدن»، اعلام کرد: در گذشته گسترش مریضی ام. اس در ایران ۸ الی ۳۰ نفر در هر هزار نفر بود و جزو مناطق متوسط و پایین از دید مبتلایان به ام، اس در دنیا حساب می شدیم اما در سالای گذشته فرکانس این مریضی مخصوصا در نیمه شمالی کشور زیاد شده و شهرهایی مثل تبریز، تهران، اصفهان و مشهد اندازه افراد گرفتار به ام. اس بیشتری دارن. الان گسترش ام، اس در ایران به سطح اروپا نزدیک می شه.

: در نیمه جنوبی کشور فرکانس مریضی ام، اس پایین میاد و در کشورای حاشیه خلیج فارس اندازه مبتلایان به این مریضی نسبت به ایران بسیار کمتره.

 

وجود ۴۵۰۰ مریض گرفتار به ام. اس در خراسان رضوی

دبیر علمی دومین کنگره بین المللی نوروژنتیک گفت: حدود چهار هزار و ۵۰۰ نفر مریض گرفتار به ام. اس درخراسان رضوی هست. شناخت عوامل ایجاد کننده و رفع این عوامل می تونه در کم شدن اندازه دچار شدن به ام، اس مؤثر باشه.اصلاح فاکتورهای تغذیه ای، اصلاح روش زندگی و کاهش استرسا از جمله این عوامله. کمبود ویتامین دی یکی از مشکلات ایجاد کننده این بیماریه. ویتامین دی از راه آفتاب و خوردن مواد غذایی که شامل ویتامین دی هستن جذب می شه.

سعیدی گفت: فاکتورهای دچار شدن به مریضی ام. اس بسیاره، پس علّت بروز مریضی مشخّص نیس ولی یه سری از عوامل در بروز مریضی نقش دارن. واسه نمونه مریضی ام. اس گسترش بیشتری در میان بانوان نسبت به آقایون داره، در جوانان ۲۰-۳۰ سال بیشتر دیده می شودو امکان ابتلای آدمایی که پوست روشنی دارن نسبت به کسائی که رنگین پوست هستن هم بیشتره؛ درواقع فاکتورهای نژادی در بروز این مریضی موثره.

این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه «شرایط محیطی در افزایش اندازه مریضی ام، اس مؤثر هستن»، ادامه داد: اندازه گسترش مریضی در مکانایی که تماس بیشتری با آفتاب هست نسبت به مناطق دیگه کمتره. هم اینکه عفونتای ویروسی دوره کودکی و نوجوونی می تونن ایجاد کننده بروز مریضی باشن.

دبیر علمی دومین کنگره بین المللی نوروژنتیک گفت: مسأله بسیار مهم تغییر الگوی زندگی افراد درزمان سالای اخیره. زندگیا بیشتر آپارتمانی شده و کودکان در فضای بسته فعّالیت می کنن. در روش زندگی هم به کار گیری فست فودها بسیار زیاد شده و همه این عوامل نقش مؤثری در بروز مریضی دارن.

 

زنان ۳ برابر بیشتر از مردان گرفتار به ام. اس می شن

ایشون با بیان اینکه «گسترش مریضی ام، اس در بین زنان یه ویژگی جهانیه»، گفت: دچار شدن به مریضی ام، اس در میان بانوان نسبت به آقایون در سراسر دنیا حدود یک و نیم تا سه برابر بیشتره. دولت در مورد مریضی ام. اس قدمای مؤثری رو ورداشته س. ام. اس جزء مریضیای خاص طبقه بندی شده و خیلی از داروهایی که در درمان اون مصرف می شن مجانیه.

دبیر علمی دومین کنگره بین المللی نوروژنتیک ادامه داد: مریضی ام. اس مریضی التهابی در سیستم اعصاب مرکزیه که مغز و سیستم عصبی رو درگیر کرده و با یه التهاب شروع می شه درآخر کانونایی از التهاب در مغز، اعصاب و بینایی درست می شن. پس از اینکه التهاب کانونا پایین اومد بافت هم بند اونا شکل میگیره. بسته به این که کانونای التهاب در چه قسمتایی از مغز باشن نشونه های بالینی مریضی هم فرق می کنه.

سعیدی اضافه کرد: الان پایه پیشگیری در اطلاع رسانی تا بتونیم فاکتورهایی ایجادکننده این مریضی رو رفع کنیم.ورزش و فعالیتای بدنی در فضای باز بسیار نتیجه بخشه چراکه فضای باز و وجود نور آفتاب در جلوگیری از مریضی ام، اس موثره.

این متخصص مغز و اعصاب ادامه داد: داروهایی که در درمان ام. اس استفاده می شن برنده های معتبر جهانی هستن که در ایران هم تولید می شه و تقریبا از دید بازدهی فرق کلی ای با برنده های خارجی ندارن.

ایشون با بیان اینکه «صدا و سیما نقش مؤثری در اطلاع رسانی داره» اعلام کرد: باید در مورد این مریضی اطلاع رسانی جامعی صورت بگیره. ام. اس جوری که نام وحشت انگیزی داره مریضی زیادّی نیس. درمانای بسیار با ارزشی واسه این مریضی هست. مبتلایان ام. اس می تونن طول عمر عادی و کیفیت زندگی مناسبی دارا باشن به شرطی که مریضی به موقع تشخیص داده شه و درمان مناسب صورت بگیره.

.

منبع : migna.ir

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *