افزایش شیوع تب مالت | بیماری

دکتر انگار، رئیس مرکز مدیریت مریضیای وزارت بهداشت، در دومین همایش کشوری تب مالت نکته جدیدی رو بیان داشت که نشون دهنده افزایش اندازه گسترش تب مالت (بروسلوز) در دو سال گذشته بود.

به گفته دکتر انگار، آمار سالیانه تب مالت در ایران تا سال  ۱۳۶۸سیر صعودی و پس از اون تا سال  ۱۳۷۹سیر نزولی داشته که این روند از سال  ۱۳۸۳دوباره رو به افزایش گذاشته.

دکتر انگار با اعلام افزایش موارد تب مالت به  ۲۵ هزار مورد طی سالای گذشته توضیح داد که در نیمه اول سال گذشته، ماهیانه ۳ هزار مورد تب مالت به ثبت رسید که اندازه بروز این مریضی بیشتر از موارد ثبت شده اون بوده و اضافه کرد: در شرایط موجود، تب مالت هم از دید محدوده جغرافیایی و هم از دید تعداد موارد مریضی رو به زیاد شدنه و بیشترین موارد گزارش تب مالت در سال  ۱۳۸۵مربوط به استانای خراسان، آذربایجان غربی و کردستان بوده.

تب مالت چیه؟

تب مالت یه مریضی مشترک آدم و دام حساب می شه که بیشتر از راه لبنیات به آدم منتقل می شه، اما دکتر محسن مشکات، مدیر کل بررسی و مقابله با مریضیای دامی سازمان دامپزشکی کشور، عقیده داره، نه فقط در ماه های گذشته، افزایشی از این مریضی وجود نداشته، بلکه تو یه سال گذشته کاهش آمار دچار شدن هم دیده شده.

دکتر مشکات این کاهش رو، نه فقط در مورد دامای مریض بلکه در مورد موارد انسانی درگیر با مریضی بروسلوز هم می دونه.

مدیر کل بررسی و مقابله با مریضیای دامی سازمان دامپزشکی کشور در گفتگو با همشهری به روند صعودی- نزولی آمار این مریضی درسالای گذشته اشاره کرده و یادآور می شه: دررابطه با تب مالت، روال این بود که از سال ۶۸ تا ۷۵، مریضی روندی نزولی داشت و از حدود۹۰ هزار مورد در سال ۷۵ به حدود ۱۶ هزار مورد رسید، اما اتفاقی که بدیش اینه از سال ۷۵ به بعد افتاد، افزایش گسترش تب مالت بود که تا سال ۸۴ روندی کم کم رو طی کرد و به ۲۵ هزارمورد رسید، اما حالا خوبیش اینه درسال ۸۵ کم شد و به ۲۳ هزار مورد رسید و هم اون طور که زمان میگذره هم انتظار کاهش هست.

بستنیای تابستانه، به دلیل شیر و خامه به کار رفته در اونا توانایی انتقال تب مالت به آدم رو دارن و با در نظر گرفتن اینکه باکتری تب مالت در خامه و بستنی از موندگاری طولانی برخورداره، بستنیا به عنوان یکی از منابع آلوده مخفی تب مالت به حساب میان، چون که در فصل بهار و تابستون که در واقع فصل زایمون و شیردادن دام هاست، احتمال همه گیری تب مالت هم بیشتر می شه.

مشکل در واکسیناسیون

دکتر مشکات در مورد دلایل افزایش دوباره گسترش تب مالت پس از کاهشی که در سال ۷۵ وجود داشت می گوید: شاید بشه اولین عامل رو در بهبود سیستم گزارش دهی پیدا کرد، یعنی به دلیل به کار گیری تکنولوژیای جدید در سیستم اطلاع رسانی و درمان، تعداد مواردی که تشخیص و گزارش داده می شه، فزونی گرفته و از دیگر دلایل اون می توان به پوشش واکسیناسیون در سالای گذشته اشاره کرد.

ایشون در توضیح مشکلات واکسیناسیون در سالای گذشته میگه: در تموم مواردی که از واکسیناسیون صحبت می شه، منظور واکسیناسیون دام هاست که اونم از سال ۶۸ تا ۷۵ با افزایش همراه بود، ولی درسال ۷۵ و با در نظر گرفتن ایجاد مشکل در پوشش واکسیناسیون کشور، کم شد که همین می تونه، دلیل فزونی گرفتن مریضی در اون چند سال باشه، اما حالا خوبیش اینه با پوشش مناسب واکسیناسیون الان این مشکل برطرف شده و همین دلیلی واسه کم شدن اندازه موارد دچار شدن هستش.

گوشتای آلوده

به گفته دکتر انگار یکی دیگه از مشکلاتی که در رابطه  با افزایش گسترش مریضی تب مالت هست، ذبح و کشتار غیر بهداشتی دامه، در حالی که دکتر داوود امان اللهی، رئیس اداره آموزش و روابط عمومی سازمان دامپزشکی تهران، به همشهری میگه:

در مورد شهرهای بزرگی مثل تهران، نظارت جامعی بر مراکز ذبح و عرضه اجناس دامی هست و ما در واقع مشکلی در مورد ذبح در کشتارگاها نداریم، چون بازرسی و نظارت در چندین مرحله انجام میشه و تموم مراکز به آزمایشگاه مجهز هستن.

در مورد ذبح غیر مجاز و قاچاق هم اون طور که در حاشیه شهر با اون روبرو هستیم، برخوردهای روزانه ای انجام می شه که به ضبط فرآورده های غیر مجاز منجر می شه؛ تا جایی که در سال گذشته حدود ۳ میلیون از فرآورده های دامی خام ضبط و ۱۹۲ مغازه هم پلمپ شده.

با این حال دکتر امان اللهی می گوید: اما معتقدیم که هنوز بعضی از کشتارهای غیر مجاز در شرایط غیر استاندارد انجام می شه که قادر به مریضی زایی بوده و هنوز کنترل نشده. 

دکتر مشکات در مورد انتقال مریضی از گوشت می گوید: اگه گوشتا پس از ذبح به مدت ۲۴ ساعت در سردخانه بالای صفر درجه نگهداری شن، به دلیل کاهش دمای گوشت، عامل بروسلوز(تب مالت) در اون از بین میره و این کار، عملیه که در تموم کشتارگاها شکل میگیره، پس گوشت نقش چندانی در گسترش مریضی نداره و اون چیزی که باید تحت نظارت قرار گیرد، اجناس لبنیه.

بستنی با طعم تب مالت

دکتر علیرضا زالی که ریاست دومین همایش کشوری تب مالت رو رو دوش داشت، با اشاره به نزدیک شدن به فصل گرما و استفاده زیاد از بستنیای تابستانه میگه: بستنیای تابستانه، به دلیل شیر و خامه به کار رفته در اونا توانایی انتقال تب مالت به آدم رو دارن و با در نظر گرفتن اینکه باکتری تب مالت در خامه و بستنی از موندگاری طولانی برخورداره، بستنیا به عنوان یکی از منابع آلوده مخفی تب مالت به حساب میان، چون که در فصل بهار و تابستون که در واقع فصل زایمون و شیردادن دام هاست، احتمال همه گیری تب مالت هم بیشتر می شه.

دکتر انگار هم عقیده داره که به خاطر کنترل تب مالت در کشور، فعالیت واحدهای سنتی تولید لبنیات روستاها و عشایر کشور باید تحتِ کنترل قرار گیرد و در مورد مراکز جمع آوری شیر در روستاها هم باید امکانات کافی درست کرد.

ایشون هم اینکه خاطر نشون می کنه که واسه کنترل مطلوب تب مالت در کشور، پیشرفت کارخانجات لبنیات پاستوریزه با رعایت استانداردهای دقیق علمی و آموزش واسه پیشرفت فرهنگ به کار گیری لبنیات پاستوریزه به خصوص در بین دهات نشینان بسیار لازمه.

مریضی سخت

بروسلوز یا همون تب مالت یکی از مریضیای مشترک بین آدم و دامه که به صورت زیاد یا طولانی عارض می شه. این مریضی در حیوانات موجب مشکل در دستگاه تناسلی و ادراری و در آدم هم معمولا باعث تب، تعریق، ضعف و بی حالی و کاهش وزن می شه.

دکتر زالی می گوید: تب مالت انسانی درخشش مستقیم تب مالت دامیه و کنترل نکردن اون در دام در واقع کنترل و پیشگیری از این مریضی رو در آدم سخت تر می کنه. باکتری تب مالت قدرت تهاجمی زیادی داره و توانایی نفوذ به پردهای مخاطی دهن، حلق، بینی، مخاط ملتحمه چشم و ریه ها رو داره.

دکتر انگار هم با اشاره به اینکه تب مالت مریضی سخت و سختیه میگه: نکته خیلی مهم در مورد تب مالت، دیر قابل تشخیص بودن اون هستش، به این صورت که این مریضی به سختی تشخیص یا اصلا تشخیص داده نمی شه و بعضی وقتا هم موارد تشخیص داده شده گزارش نمی شن و به خاطر همین آگاه کردن پزشکان مراکز دولتی و خصوصی و آزمایشگاهای تشخیص بروسلوز در ثبت و گزارش این مریضی لازمه.

دکتر انگار با اشاره به اینکه نبود آگاهی نسبت به این مریضی یکی از دلایل بیشتر نبود کنترل تب مالته، اضافه می کنه: هنوز دهات نشینان و عشایر کشور که بیشتر در برابر دام و دچار شدن به تب مالت هستن اطلاعات اولیه در مورد این مریضی رو ندارن و با در نظر گرفتن اینکه تشخیص و درمان تب مالت سخته، کنترل این مریضی نیاز به بودجه ای، دست کم ۱۰ برابر بودجه فعلی داره.

صدف کوه کن

*

منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *