افزایش صددرصدی حق مسکن کارگران از نیمه دوم امسال | بیماری

: افزایش صددرصدی حق مسکن کارگران از نیمه دوم امسال

: با موافقت رییس جمهور و هیات دولت، آخرسر مصوبه شورای عالی کار درباره افزایش حق مسکن کارگران از نیمه دوم سال لازم الاجرا شد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام این خبر به ایلنا گفت: براین پایه از اول پاییز سال جاری حق مسکن ماهانه هرکارگر از مبلغ ۲۰ هزار تومن به ۴۰ هزار تومن زیاد می شه.
علی ربیعی اعلام کرد: مصوبه گذشته هیات دولت هم جهت با اجرای توافقیه که از دو سال پیش میان شرکای اجتماعی در جلسات تعیین مزد سال انجام شده بود.
به گفته ربیعی افزایش ۱۰۰ درصدی حق مسکن کارگران به دنبال شروع روند خروج واحدهای تولیدی و صنعتی از رکود قطعیت پیدا کرده و بر این پایه از نیمه دوم امسال دست کم درآمد ماهانه هرکارگر ایرونی تا ۵/۲ زیاد شده.
وزیرکار هم اینکه مدعی شد: با احتساب اندازه متوسط تورم سال که رقمی حدود ۱۰ درصد رو شامل می شه افزایش حق مسکن کارگران باعث شده که امسال هم درآمد کارگران حدود ۵/۶ درصد مزد از تورم پیشی گیرد.
ایشون اضافه کرد: با در نظر گرفتن کاهش قدرت خرید کارگران در سالای گذشته و سختیای معیشتی که واسه دست کم بگیران ایجاد شده بود دولت با درک شرایط، اجرای سیاستای تقویت قدرت خرید کارگران رو در پیش گرفت و برهمین پایه برنامه الان دولت پیشی گرفتن دست کم مزد از تورم هست.
ربیعی تاکید کرد: این سیاست درباره بقیه مزدبگیران، بازنشستگان کشوری و هم اینکه مستمری بگیران تامین اجتماعی سال گذشته اعمال شده، طوری که برخلاف افزایش ۱۴ درصدی دستمزد حقوق بگیران در سال گذشته اندازه مستمری بازنشستگان کشوری ۲۰ درصد و هم اینکه دست کم حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی هم ۳۰ درصد بالا رفته.
ربیعی در آخر گفت: به نظر رییس جمهور در کنار اجرای سیاست کنترل تورم و پایین آوردن اندازه سود بانکی که هزینه تموم شده واسه تولید رو کم می کنه باید سیاست افزایش دستمزد کارگران و مستمری بگیران با هدف تقویت قدرت خرید این بخش از جامعه اجرایی شه.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *