افزایش ضربان قلب همزمان با کاهش فشار خون یکی از نشانه های بیماری عصبی | بیماری

: افزایش ضربان قلب همزمان با کاهش فشار خون یکی از نشونه های مریضی عصبی

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، این مطالعه براساس یه آزمایش ساده انجام شده و نشون میده افزایش ضربان قلب همزمان با کاهش فشار خون می تونه یکی از نشونه های بیماریای تخریب مغز به نام synucleinopathy باشه که شامل پارکینسون، یه جور زوال عقل و مشکلات مشابهه. این تحقیقات که به وسیله محققان مرکز پزشکی NYU Langone در نیویورک انجام شده نشون میده تشکیل یه پروتئین به نام alpha-synuclein در مغز می تونه عامل این آسیب باشه. محققان رابطه فشار خون و ضربان قلب رو به محض ایستادن داوطلبان از حالت خوابیده یا نشسته بررسی کردن.
این مطالعه واسه اولین بار شرایطی رو که مریض به محض ایستادن افزایش ضربان قلب به همراه کاهش فشار خون داره توجیه می کنه.
کاهش فشار خون به محض ایستادن، فشار خون ارتوستاتیک (orthostatic hypotension) اسمشه که باعث سرگیجه، گیجی و کاهش هوشیاری می شه. وقتی که این حالت به دلیل مشکل در فعالیت سلولای عصبی تحریک کننده رگای خونی اتفاق می افته، نشونه مشکل در سیستم عصبی خودکاره و به اون فشارخون ارتوستاتیک نوروژنیک (neurogenic orthostatic hypotension) می گن. سیستم عصبی خودکار عملکردهایی مانند ضربان قلب، تنفس و سوخت و ساز بدن رو کنترل می کنه.
کارشناسان معمولا این دو حالت رو از راه اندازه گیری فشار خون مریض به محض ایستادن، از همدیگه تفکیک می کنن. افراد گرفتار به فشار خون ارتوستاتیک معمولا به محض ایستادن افزایش زیادی در اندازه فشار خون دارن، اما فشار خون مبتلایان به فشارخون ارتوستاتیک نوروژنیک پس از ایستادن ثابته یا تغییر بسیار کمی داره.
گزارش این مطالعه در نشریه Annals of Neurology منتشر شده.
علمی (۶) ** ۹۲۵۹*۲۰۱۷

انتهای پیام /*

نوین ترین اخبار بخش سلامت رو در ایران استایل دنبال کنین

سلامت – پزشکی – دکتر – مریضی – درمان – قرص – نشونه ها – عوامل

.

منبع : iranstyle.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *