افزایش عزت نفس افراد سالمند | سالمندان

سالمندان در سنین پیری بیشتر از قبل دچار کاهش عزت نفس می شن داشتن عزت نفس تاثیر زیادی بر زندگی این افراد میگذاره تغییرات زیادی در چگونگی زندگی انا میده طبق مصاحبه با این افراد احساسات انا بررسی شد و بدیش اینه آمار مبتلایان به مشکلات روحی در این سنین بسیار بالا بود بهتره به این افراد کمک کنیم و از دید روحی موجب تقویت روحیات اونا شیم .

عزت نفس با آموزش و آموزش در آدم رشد می کنه و در سن بازنشستگی به بالاترین درجه خود می رسه اما اگه درآمد فرد در بازنشستگی کم بشه و سلامت اون به خطر افتد، عزت نفس به طور زیادی افت می کنه.

داشتن عزت نفس در زندگی موجب سلامتی بدن چه روحی و چه جسمی شده و فرد کمتر به افسردگی و یا رفتارای داغون کننده گرفتار شه.

پس فهمیدن اینکه چه چیزایی عزت نفس آدم رو تحت تاثیر قرار میده و در طول زمان چه تغییراتی داره از اهمیت بالایی برخورداراست.

به خاطر همین محققان بین سالای ۱۹۸۶ و ۲۰۰۲ در چهار بازه وقتی روی ۳۶۱۷ زن و مرد بین سنین ۲۵ تا ۱۰۴ ساله تحقیق کردن و با انجام دادن مصاحبه های جورواجور عزت نفس شون رو بررسی کردن.

داوطلبان در مصاحبه ها باید به سوالایی در مورد احساس شون نسبت به خود جواب می دادن.

مثلا:

* من نسبت به خود احساس خوبی دارم .”

* بعضی وقتا احساس می کنم اصلا خوب نیستم.”

و یا:

* رویهم رفته احساس یه آدم شکست خورده رو دارم.”

اطلاعات نژادی، تحصیلی، درآمد، موقعیت کاری، روابط، وضعیت تاهل، سلامتی، پشتیبانی اجتماعی و تجربهاشون از حوادث مهم و اضطراب آور زندگی شون مثل تماشاگر مرگ عزیزی بودن، بیکاری یا قربونی جرایم خشن شدن اونا هم مورد توجه قرار گرفت.

یافته ها نشون داد که تموم شرکت کنندگان مخصوصا افراد سن بالا نسبت به تحصیل، درآمد، سلامت و وضعیت تاهل شون از عزت نفس خوبی بهره مند بودن.

محققان با بررسیای فوق به این نتیجه رسیدن که افراد کهنسالی که از درآمد بیشتری برخوردارهستند و در عین حال از نظر جسمی سالم ان عزت نفس بالایی دارن.

البته حدود تاثیرگذاری درآمد و سلامت روی عزت نفس در کهنسالی خیلی مشخص نیس اما هرچه درآمد فرد بیشتر باشه، موجب استقلال و توانایی بهتر در اداره خود و خونواده شده و فرد از اینکه عضو مفیدی واسه جامعه س احساس خوبی داره و عزت نفسش بالا می مونه.

افراد هنگام میانسالی از نظر کار، خونواده و روابط رومانتیک پایدارترین حالت رو دارن چراکه تا حدی در کار و زندگی شون به اعتبار و ثباتی دست پیدا کردن.

این احساسات، عزت نفس شون رو بالا می بره اما بزرگسالان سن بالا تر ممکنه در نقش هاشون تغییراتی اتفاق بیفته مانند بازنشسته شدن، بزرگ شدن فرزندان و ترک خونه و مهارتای کاری به روز نشده و هم اینکه کم شدن سلامت.

پس واسه حفظ عزت نفس در کهنسالی باید دست کم از درآمد و سلامت جسمی نسبی ایی بهره مند شد.

زندگی انلاین

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *