افزایش علاقه مندی افراد به کشیدن سیگار | ترک اعتیاد

بدیش اینه میل آدما به کشیدن سیگار روز به روز در جامعه رو به زیاد شدنه و آمار اون نسبت به سال گذشته دوبرابر شده

 رسول انتظار مهدی امروز در جلسه کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی آذربایجان غربی گفت: دخانیات در جهان سیل رو به گسترشی داشته و چند سالیه که این روند در کشورای پیشرفته برعکس شده و در کشورای در حال گسترش روند رو به افزایش خود ادامه میده.

ایشون یکی از این کشورها رو ایران گفت و گفت: درسته که تلاشایی واسه کاهش مشکلات سیگار انجام می شه اما هنوز گسترش مصرف سیگار روز به روز در حال زیاد شدنه.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: ۶ میلیون نفر هرساله به دلیل مصرف سیگار فوت می کنن و ۵ میلیون نفر به دلیل مشکلات مستقیم دخانیات از دنیا می رن و مهم ترین عامل به خصوص در کشورای در حال پیشرفت دود دسته دومه که بیشتر از ۶۰۰ هزار نفر بر اثر این عامل می میرن.

انتظارمهدی اضافه کرد: از هر ۱۰ مرگ بزرگسالان یه مورد به دلیل دخانیاته براساس تحقیقات ۵۰ درصد افراد سیگاری به دلیل یکی از مشکلات سیگار فوت می کنن هزینه مراقبت از بیماریهای سرطانی که مهم ترین آسیب مصرف دخانیاته روز به روز به دلیل پیشرفت تکنولوژی در بخش تشخیص، درمان و پیشگیری بیشتر می شه.

ایشون مهمترین بیماریهای به وجود اومده به وسیله مصرف دخانیات رو بیماریهای قبلی و عروقی دونست و گفت: سیگار عامل اصلی ۸ نوع سرطان و شدید شدن کننده اوناس.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: هزینه مصرف دخانیات ۲۴ درصد از مردم بالای ۳۰ سال ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومنه و هزینه ای که صرف سلامتی افراد سیگاری و در خطر می شه برابر با ۷ و نیم هزار میلیارد تومنه که این رقم از کل بودجه لازم واسه دکتر خونواده در کشور که ۵ هزار میلیارد تومنه بیشتره.

ایشون با بیان اینکه مصرف سیگار در ایران به صورت هرساله برابر با ۶ میلیون نخه گفت: ۵۴ درصد کودکان در آذربایجان غربی هفته ای یه روز در برابر دود دسته دوم قرار می گیرن.

انتظار مهدی اضافه کرد: در ۵ سال گذشته مصرف سیگار در کشور به ۲ برابر رسیده و ایران رتبه دوم در قاچاق سیگار رو به خود اختصاص داده.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی درصد افراد سیگاری در استان رو از میانگین کشوری بالاتر دونست و گفت: سیگار زیر ۱ هزار تومن هم در استان پیدا میشه.

منبع : hidoctor.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *