افزایش فشار خون به علت بارداری | بیماری

افزایش فشار خون به دلیل بارداری

اگه بعد از هفته بیستم بارداری دچار افزایش فشار خون شدید، ولی پروتئین در ادرار نبود، تشخیص عبارتست از "افزایش فشار خون در بارداری" که بعضی وقتا به نام "افزایش فشار خون به دلیل بارداری" میگن.

خانوم هایـی که بـعد از طـی نیمه اول بـارداری دچار افزایـش فشار خون می شن و در ادرار پروتئین دارن، دچار مشکل پیچیده ای هستن که پره اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی نامیده می شه.

 

 

معمولاً افزایش فشار خون عبارتست از فشار ۱۴۰ روی یا بیشتر، حتی اگه یکی از این دو عدد زیاد شه.

این مشکل معمولاً هیچ علامت زیادی نداره، مگه اینکه خیلی بالا بره.

 

افزایش فشار خون در بارداری چه تأثیری بر سلامت مادر و جنین داره؟

این بستگی به اون داره که هنگام دچار شدن به افزایش فشار خون، چند ماه از بارداری گذشته س و فشار خون به چقدر بالا میره. هر چی فشار خون بالاتر باشه و هر چی زودتر شروع شه، خطر بیشتره. حالا خوبیش اینه بیشتر خانمایی که دچار افزایش فشار خون در دوران بارداری می شن، به نوع ناچیز اون گرفتار می گردن و تا نزدیک به اواخر دوران بارداری، یعنی هفته ۳۷ این مشکل بوجود نمیاد. اگه شمام در این گروه قرار دارین، هنوزم کمی خطر هست و ممکنه دکتر شما، زایمون رو القا کنه و یا با سزارین جنین رو بدنیا آورد، ولی به غیر از اون، شما و نوزادتون در برابر خطری بیشتر از چیزی که با یه فشار خون طبیعی هست، نیستین.

با این حال از هر چهار خانوم گرفتار به افزایش فشار خون، یه نفر در دوران بارداری، طی زایمون و یا بدون این دست اون دست کردن بعد از اون گرفتار به پره اکلامپسی می شه. خطر ایجاد پره اکلامپسی در شرایطی که افزایش فشار خون قبل از هفته ۳۰ ایجاد شده باشه دو برابره.

دچار شدن به افزایش فشار خون بارداری خطرات دیگری هم به دنبال داره مثل: عقب افتادن رشد جنین در داخل رحم، زایمون زودرس، پاره شدن جفت، و مرده زایی. به خاطر همین، دکتر یا ماما از شما و جنین، مراقبت کامل به عمل میاره.

اگه علائم پره اکلامپسی و یا علائم پارگی جفت در شما ایجاد شه، باید فوراً مورد معاینه قرار گیرید

چیجوری میشه افزایش فشار خون بارداری رو کنترل کرد؟

از اونجایی که پرفشاری خون بر گردش خون جفت اثر میذاره، هنگام تشخیص اینجور علامتی، دکتر یا ماما درخواست سونوگرافی می کنه تا از رشد کافی جنین و اندازه کافی مایع آمنیوتیک اطمینان حاصل کنه. ممکنه یه سری آزمایشات بیوفیزیکی (BBP) هم واسه شما درخواست شه تا از سلامت جنین اطمینان حاصل شه و در بعضی از موارد خاص درخواست سونوگرافی با داپلر می شه تا جریان خون جنین کنترل شه.

دکتر یا ماما ممکنه یه سری آزمایشات خون هم درخواست کنه و از شما بخواد که ادرار ۲۴ ساعته خود رو جمع آوری کنین تا از نظر وجود پروتئین بررسی شه (این آزمایش از آزمایش ادرار با نوارهای مخصوصی که هنگام مراجعه واسه مراقبتای دوران بارداری انجام می شه، دقیق تره).

این آزمایشات به دکتر کمک می کنه تا در صورت وجود پره اکلامپسی اونو تشخیص بده و هر نوع تغییر دیگه در وضعیت شما رو در آینده تحت نظر بذاره. علاوه بر این آزمایش اولیه، رسیدگی به افزایش فشار خون بستگی به اندازه فشار خون و وضعیت جنین و هم یه مدت که از بارداری شما گذشته س، داره.

 

افزایش ناچیز فشار خون در بارداری

اگه در هفته ۳۷ بارداری یا دیرتر به افزایش کوتاه فشار خون گرفتار شدین، شایدً دکتر زایمون شما رو القا می کنه و یا اگه جنین نتونه مراحل زایمون رو تحمل کنه و یا به علل دیگری زایمون طبیعی واسه شما نشدنی باشه، جنین رو با سزارین بدنیا میاره.

اگه هنوز به هفته ۳۷ بارداری نرسیدین، ولی افزایش فشار خون خفیفه، ممکنه به مدت چند هفته در بیمارستان بستری شید تا تحت نظر قرار گیرید. پس از اون اگه وضع شما و جنین مناسب بود، ممکنه مرخص شید تا زندگی روزمره رو از سر گیرید و یا تا یه مدت در منزل در حال استراحت مطلق باشین.

 

باید فواصل معاینات به وسیله دکتر رو کوتاه تر کنین تا فشارخون، وجود پروتئین در ادرار و هر گونه تغییر در وضعیت سلامتی شما زود به زود کنترل شه. میشه وضع جنین رو با اندازه گیری هفتگی و یا هر دو هفته یه بار BPP و تستای non stress از نزدیک کنترل کرد. با انجام تقریبا هر سه هفته یه بار سونوگرافی هم میشه رشد جنین رو زیر نظر داشت.

 

هم اینکه ممکنه دکتر یا ماما از شما بخواد تا حرکات جنین رو در هر روز بشمارید. این روش واسه کنترل سلامت جنین در فواصل معاینات قبل از زایمون بسیار عمل مناسبیه. اگر فهمیدین تعداد حرکات کمتر از قبـل شده اسـت، بلافاصـله به دکتر خود اطـلاع دهیـد.

 

اگه علائم پره اکلامپسی (ورم، افزایش یهویی وزن، سردرد همیشگی یا شدید، تغییرات دید، درد بالای شکم و یا حساسیت اون ناحیه و یا تهوع و استفراغ) و یا علائم پارگی جفت (لکه بینی یا خونریزی از واژن یا درد و حساس شدن رحم در لمس) در شما ایجاد شه، باید فوراً مورد معاینه قرار گیرید.

اگه شما یا جنین در خطر جدی قرار گیرید، شایدً در بیمارستان بستری میشین و هر چی زودتر باید جنین به دنیا آید.

اگه قبل از بارداری فشار خون خود رو کنترل نکردین و اولین معاینه دوران بارداری در اواخر سه ماهه اول انجام شده، ممکنه تا اواخر دوران بارداری متوجه افزایش فشارخون نشید

افزایش شدید فشار خون در بارداری

اگه فشارخون شما شدیداً زیاد شده (۱۶۰ روی ۱۱۰ یا بیشتر) تحت درمان دارویی قرار میگیرین تا فشارخون پایین آید و تا زمان تولد نوزاد در بیمارستان بستری میشین.

اگه در هفته ۳۴ بارداری یا بعد از اون قرار داشته باشین، زایمون رو القا می کنن و یا جنین رو با سزارین به دنیا میارن. اگه هنوز به هفته ۳۴ بارداری نرسیدین، به شما کورتیکواستروئید تجویز می شه تا تکامل ریه ها و بقیه اعضای بدن جنین تسریع شه.

اگه وضعیت شما رو به وخامت میره و یا وزن جنین اضافه نمی شه، شایدً زایمون القا می شه و یا با کمک سزارین جنین بدنیا میاد، حتی اگه هنوز خام باشه. اگه زایمون فوری لازم نباشه شما رو در بیمارستان بستری می کنن تا هم خودتون و هم جنین تحت نظر باشین و در عین حال، جنین فرصت بیشتری واسه تکامل داره.

 

بعد از زایمون فشارخون به حد طبیعی می رسه؟

بعد از زایمون، فشارخون شما دقیقا کنترل می شه و دکتر یا ماما، به دقت شما رو از نظر وخامت فشار خون و یا بروز پره اکلامپسی تحت نظر می گیره.

اگه علائم پره اکلامپسی رو در خود مشاهده کردین، خواه در منزل هستین و یا در بیمارستان، حتماً به اون اطلاع بدین. به احتمال قوی یه هفته پس از زایمون فشارخون شما به حد طبیعی می رسه.

 

با این حال، در بعضی از خانوما، فشارخون بازم بالا باقی می مونه. این بدون معناست که شما شاید همیشه گرفتار به پرفشاری خون بودین، ولی از اون بی خبر بودین. بارداری معمولاً باعث می شه که فشارخون در آخر سه ماهه اول و در طول سه ماهه دوم پایین بره، پس فشار خون طولانی بطور موقت مخفی می شه.

 

اگه قبل از بارداری فشار خون خود رو کنترل نکردین و اولین معاینه دوران بارداری در اواخر سه ماهه اول انجام شده، ممکنه تا اواخر دوران بارداری متوجه افزایش فشارخون نشید.

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه
  • در زمان بارداری ، موجب افزایش خطر بیماریهای قلبی در آینده می شه &

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *