افزایش فعالیت بدنی؛ چرا و چگونه؟ (۱) | بیماری

هر وقت شما تصمیم به شروع یه رژیم کاهش وزن می گیرین حتما متخصصین تغذیه به شما پیشنهاد اکید به داشتن فعالیت بدنی همراه با رژیم غذایی می کنن.

تا حالا به خود گفتین که چقدر خوب می شد اگه کسی به شما یاد می داد که چیجوری می تونین یه زندگی سالم تر، لاغرتر و طولانی تر رو تجربه کنین؟

بدونین که ورزش یه کلید طلایی واسه داشتن یه زندگی با کیفیت بهتره.

فعالیت بدنی منظم نه فقط منتهی به کاهش وزن می شه، بلکه اندازه خطر دچار شدن به خیلی از بیماریای طولانی رو هم کم می کنه. انجام یه فعالیت بدنی که از اون لذت ببرین و بتونین اونو یه تیکه از برنامه عادی روزانه زندگی خود کنین، کلیدی واسه یه زندگی سالم و طولانیه.

شما که چند سال بدون جنب و جوش زندگی می کنین، مرور لیست امتیازات فعالیت بدنی می تونه واقعاً اثر داشته باشه.

خیلی از افراد وقتی صحبت از فعالیت بدنی و ورزش به میان میاد تصور می کنن که باید حتما به ورزشگاه برن و یا وسایل ورزشی گرون بخرن. لازمه بدونین شما می تونه ورزش رو از منزل با امکانات کم هم شروع کنین. امکاناتی که واسه ورزش کردن به اونا نیاز دارین بسیار ساده ان؛ شما باید فقط شروع کنین.

بعضی از افراد هم بر این عقیده ان که از اونا گذشته س چون که ورزش واسه کسائی موثره که هنوز به مریضی گرفتار نشده ان. یعنی این تصور واسه اونا هست که ورزش جنبه پیشگیری داره. جالبه که بدونین ورزش در کنترل بیماریا و هم درمان اونا هم می تونه اثر داشته باشه. امروزه تحقیقات نشون دادن که جنب و جوش بدنی هرچند کم و هم در هر سنی می تونه به درد بخور باشه.

در کل هر چی بیشتر ورزش کنین امتیازات بیشتری رو نصیب خود می کنین. پیشنهاد عمومی اون هستش که هر فرد باید روزانه جمعاً نیم تا یه ساعت فعالیت بدنی داشته باشه.

فعالیت بدنی یه جزء لازم از برنامه کاهش وزنه که این فعالیت بدنی با حفظ توده با ارزش ماهیچه ای، کاهش چربی رو به بیشترین حد میرسونه.

فعالیت بدنی امتیازات بسیار زیاد دیگری هم داره و می تونه به پیشگیری و یا حتی بهبود شرایط و بیماریای زیر کمک کنه:

مشکل قلبی: 

فعالیت بدنی منظم عضله قلب رو قوی می کنه و فشار خون رو کم می کنه؛ که تموم این عملکردها خطر مشکل قلبی رو کاهش میدن. این طبیعیه که فردی که چند سال فعالیت بدنی نداشته نمی تونه به یه باره به ورزش سنگین روی آورد و اتفاقا ورزش سنگین در آدمایی که تجربه اونو ندارن می تونه در کارکرد قلب، اثرات سوئی رو داشته باشه.

اندازه کلسترول خون:

ورزش کلسترول خوب خون(HDL) رو زیاد می کنه و کلسترول بد خون(LDL) رو کم می کنه. این تنظیم چربیای خون، جریان خون رو زیاد می کنه و به کارکرد موثرتر قلب کمک می کنه. تموم این عملکردها خطر سکته قلبی، مریضی قلبی و فشار خون بالا رو کاهش میدن. جالبه که بدونین مقدار فعالیت بدنی نسبت شدیدا فعالیت بدنی، بیشترین اثر رو در بهبود لیپیدای خون داره. هم اینکه باید بدونین اگه شما نمی تونین یه نوع ورزش رو انجام بدین، هر نوع فعالیت بدنی بهتر از هیچه و به هر جهت اگه کم کم اندازه اون بیشتر شه، بهترخواهد بود.

سکته قلبی:

فعال بودن خطر هر نوع دچار شدن به سکته یا مرگ به وجود اومده به وسیله سکته رو کم می کنه. افراد با فعالیت بدنی متوسط، ۲۰ درصد کمتر از افراد با فعالیت بدنی کم گرفتار به سکته می شن.

دیابت نوع ۲:

این مریضی روند رو به افزایشی داشته، طوری که بیشتر از ۸ درصد جامعه ما از این مریضی رنج می برن و اتفاقا اکثریت مبتلایان به این مریضی تا مدتا از ابتلای خود به این مریضی باخبر نیستن.

فعالیت بدنی علاوه بر اون که می تونه سیر کاهش وزن رو تسریع کنه و از اون روش در تنظیم اندازه قند خون اثر داشته باشه، حتی به طور جداگونه و بدون کاهش وزن هم به پیشگیری و یا کنترل مریضی دیابت کمک می کنه.

کاهش وزن می تونه حساسیت به انسولین رو زیاد کنه و سطوح کلسترول و قند خون رو بهتر کنه و فشار خون رو کم کنه. تموم این یافته ها در سلامت بیماران دیابتی مهمه. روزانه یه ساعت پیاده روی خطر دچار شدن به دیابت نوع ۲ رو ۳۴ درصد کم می کنه.

چاقی:

میشه با ورزش و رژیم غذایی سالم از چاقی و اضافه وزن پیشگیری کرد و یا اونو درمان کرد. فعالیت بدنی به کاهش چربی بدن و افزایش توده ماهیچه ای کمک می کنه؛ پس توانایی بدن شما رو در سوختن کالری بهتر کنه.

ترکیبی از رژیم غذایی با کالری کم شده و فعالیت بدنی روزانه کلید کاهش وزنه. کنترل چاقی بسیار حیاتیه، چراکه چاقی یه عامل اصلی خطر واسه خیلی از بیماریا هستش.

کاهش نمایه توده بدن(BMI) یه راه مطمئن در کاهش خطر مرگ زودرس و ایجاد یه زندگی سالمه.

کمردرد و دردهای اسکلتی: 

دردهای اسکلتی می تونه از راه یه برنامه ورزشی مناسب کنترل شه و یا از دچار شدن به اون جلوگیری کرد.

یه برنامه ورزشی که شامل افزایش انعطاف پذیری و قدرت ماهیچه ایه. داشتن ماهیچه های شکمی قوی و هم درست ایستادن و درست نشستن، بهترین دفاع در برابر کمردرده.

پوکی استخون:

فعالیتای بدنی ای که وزن رو تحمل می کنن، مانند پیاده روی، از پله بالا رفتن، یا بدنسازی، ساختار استخوانی رو محکم می کنه و به پیشگیری از پوکی استخون و کاهش بافت استخوانی، دو حالتی که بیشترً در زنان یائسه دیده می شه، کمک می کنه.

ترکیب یه رژیم غذایی غنی از کلسیم و ویتامین D به همراه فعالیتای بدنی متحمل وزن، بیشترین یافته های مثبت رو بوجود میاره. تحقیقات نشون دادن زنائی که ۴ ساعت یا بیشتر در هفته پیاده روی دارن ۴۱ درصد کمتر از کسائی که یه ساعت در هفته پیاده روی دارن دچار شکستگی مفصل ران می شن.

علاوه بر موارد گفته شده، فعالیت بدنی می تونه به بهتر شدن انواعی از سرطان و هم بهبود کارکرد سیستم ایمنی و … هم کمک کنه.

در مطلب بعدی، راه هایی جهت وارد کردن فعالیت بدنی به زندگی، رو واسه تون بازگو می کنم.

*

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *