افزایش قد با ۱۰ روش طلایی | رژیم غذایی

بیشتر افراد کوتاه قد، از قد خود ناراضی هستن چون بلندقد بودن به دلایل زیادی می تونه مطلوبیت بسازه. حتی اگه دلیل خاصی واسه افزایش قد خود نداشته باشین، بازم بلندقد بودن امتیازات زیادی واسه تون داره: اعتماد به نفس شما رو بالا می بره، از شر کفش پاشنه بلند خلاص تون می کنه و یا خیلی ساده، دیگه لازم نیس واسه رسیدن دست تون به کابینت بالایی روی یه چهارپایه لق وایسید.

تنها درصد کمی از آدمای کوتاه قد می تونن قد بکشن. پژوهشا هم نشون میدن که رشد قدِ بیشتر افراد در اواسط دهه سوم زندگی متوقف می شه. پس اگه به طور کامل بالغ نشدین یعنی که هنوز ممکنه بتونین قد بکشین. اندازه قد کشیدن شما به عوامل زیادی وابسته که در ادامه توضیح میدیم.

۱. عوامل ژنتیکی

افزایش قد با ۱۰ روش طلایی

قد شما بیشتر از هر چیز تابعی از عوامل ژنتیکیه. اما اگه والدین شما هر دو قدی کوتاه یا متوسط دارا باشن شما حتما سرنوشت مشابهی دارین. قد، خصوصیتی چندژنیه. یعنی گروهی از ژنا روی اون اثر دارن. اگه در خاندان شما افراد بلندقدی وجود دارا باشن این شانس هست که ژن بلندی قد به شمام رسیده باشه.

تعیین سقف قد شما ممکن نیس. اما با به کار گیری فرمول ساده زیر می تونین پتانسیل قد خود رو حساب کنین:

قد مورد انتظار = (کل قد پدر و مادر شما + ۱۳ اگه پسر هستین یا – ۱۳ اگه دختر هستین) / ۲

عددی که به دست میارید، هم اینکه و منهای ۵ سانتی متر، قد مورد انتظار شماس. در نظر داشته باشین که با اینکه این یه تخمین کلیه بازم باید خیلی به قدی که در آخر به اون می رسید نزدیک باشه.

۲. عوامل غیرژنتیکی

عوامل غیرژنتیکی دیگری هم می تونن روی قد مورد انتظار شما اثر بذارن. تعیین کننده بیشتر این عوامل محیطیه که فرد در اون رشد می کنه. بلندی قد با رشد در ارتباطه. پس، عواملی که مزاحم رشد باشن همون اثر رو بر قد دارن.

بعضی از این عوامل غیرژنتیکی عبارتند از:

  • قرار گرفتن در برابر دود تنباکو در زمان جنینی
  • مریضی زمان کودکی یا بلوغ
  • کیفیت مراقبتای پس از تولد
  • وزن پایین هنگام تولد

با اینکه خیلی از عوامل موثر بر قد از کنترل شما خارج هستن، چندین کار هست که می تونین واسه رسیدن به آخر قد خود انجام بدین. با در نظر گرفتن این نکته، بهترین روش ها واسه افزایش قد طبیعی در ادامه ذکر می شن.

نکاتی واسه افزایش قد به شکل طبیعی

۱. خواب کافی

نگفته پیداست که خواب خوب و کافی یکی از عوامل مهم واسه رشد سالمه. پژوهشا نشون میدن که نوجوانان در حال رشد دست کم به ۸ ساعت خواب شبونه نیاز دارن (۱۱ ساعت خواب واسه بهبود رشد سلامت بسیار موثرتره).

خواب مناسب اهمیت زیادی داره چون بدن موقع خواب رشد کرده و بافت نو تولید می کنه. مغز ما به خصوص وقتی که در حالت امواج آهسته و چرخه های عمیق خواب هستیم هورمون رشد انسانی (HGH) ترشح می کنه. اینطوری، خواب کم تولید HGH رو کاهش داده و مانع رشد شما تا بیشترین حد قد مورد انتظارتون می شه.

حالا خوبیش اینه، واسه داشتن خواب مناسب چندین کار می تونین بکنین. اول از همه، زمان تون رو خوب مدیریت کنین تا بعد از یه روز کاریِ شلوغ زمان کافی واسه استراحت داشته باشین. دوم، محیط مناسبی واسه خواب خود بسازین تا بتونین خوب بخوابین. عواملی رو که باعث مشکل در خواب می شن، مانند نور یا سروصدای زیاد، از بین ببرین. هم اینکه، قبل از رفتن به بستر از نوشیدن نوشیدنیای شامل کافئین دوری کنین چون زمان مهم خواب شما رو از بین میبرن. عوضش، قبل از رفتن به بستر می تونین چای بابونه بخورین چون خواب رو بهتر می کنه. حموم گرم قبل از خواب هم می تونه کیفیت خواب شما رو تا حد زیادی بهتر کنه.

۲. تغذیه سالم

تغذیه مناسب واسه رشد کافی به طور کامل لازمه چون که کمک می کنه مطمئن شین همه مواد غذایی لازم واسه رشد کامل به بدن شما می رسه. کلید تغذیه سالم معتقد بودن به رژیم غذایی متعادل و دوری از غذاهای ناسالمه. واسه اینکه به بیشترین حد قد بالقوه خود برسین موارد زیر رو در تغذیه خود رعایت کنین.

ویتامین D کافی

ویتامین D واسه رشد سلامت استخون ها لازمه، به خصوص در مورد کودکان. ویتامین D رو میشه از غذاهایی مانند ماهی، قارچ و لبنیات، تخم مرغ، یونجه و توفو یا قرار گرفتن در برابر نور مناسب خورشید به دست آورد.

کلسیم کافی

کلسیم دریافتی هم خیلی با اهمیته چون که استخوانا واسه رشد و تشکیل به این ماده نیاز مبرمی دارن. منابع غنی کلسیم عبارتند از پنیر، دانه های سویا، ماهی ساردین، سبزیجات و لبنیات.

روی

روی دریافتی خود رو با به کار گیری غذاهایی مانند حبوبات، مارچوبه، تخم مرغ، شکلات و صدف زیاد کنین تا رشد سلامت شما بهبود یابد. مصرف روی به خصوص در کودکان مهمه چون که کمبود روی باعث توقف رشد می شه.

بقیه مواد غذایی مهم

به جز موارد ذکرشده فوق، از بقیه مواد غذایی هم غافل نشید چون که اونا هم به رشد مناسب کمک می کنن. واسه انرژی بخشیدن به سلولا به کربوهیدارتا احتیاج دارین. مصرف پروتئین کافی هم لازمه تا بدن تون آجر کافی واسه بالا بردن ساختمون قامت شما داشته باشه. اگه به هر دلیلی قادر نیستین مواد غذایی لازم واسه رشد خود رو از راه غذا دریافت کنین می تونین به سراغ مواد دارویی مکمل برید.

زمانبندی غذایی خوب

قانون کلی اینه که باید سه وعده غذایی متعادل در طول روز استفاده کنین. خوردن میان وعده های سالم بین این وعده های غذایی هم متابولیسم بدن شما رو فعال نگه داشته و رشد سالم شما رو بهتر می کنه.

۳. ورزش منظم

ورزش منظم یا انجام ورزش مورد علاقه تون یکی از بهترین روش ها واسه قدبلند شدنه. بچه ها و نوجوانان همیشه تشویق می شن که از نظر فیزیکی فعال باشن چون که این کار باعث بهتر شدن رشد می شه. حتی اگه بیشتر از ۱۸ سال دارین تا وقتی که در میونه دهه سوم زندگی (تقریبا تا ۲۵ سالگی) هستین می تونین با ورزش کردن چند سانتی متری به قد خود اضافه کنین.

دلیل علمی اینکه فعالیت فیزیکی به رشد کمک می کنه ساده س!: هرچه بدن فعال تر باشه مواد غذایی بیشتری جذب می کنه. افزایش دریافتی مواد غذایی هم به معنی رشده. هم اینکه، ورزش منظم به تحریک هورمونای رشد هم کمک می کنه.

ورزش منظم اگه همراه با رژیم غذایی متعادل و خواب کافی باشه به بلندتر شدن قد شما کمک می کنه. بعضی از بهترین ورزشایی که می تونن به افزایش قد کمک کنن عبارتند از:

شنا

شنا یکی از بهترین ورزش هاییه که می تونه به بلندتر شدن قد شما کمک کنه. شنا باعث کشیدگی ماهیچه ها می شه و اگه اونو از سن کودکی انجام بدین در رسیدن شما به قد مناسب کمک زیادی می کنه. البته واسه تاثیرگذاری، باید دست کم ۲ ساعت در روز و ۴ تا ۵ روز در هفته شنا کنین.

بارفیکس

آویزون شدن از یه میله افقی با بازوهای کشیده روشی موثر در افزایش قده. واسه به کار گیری این روش ۱۰ ثانیه در وضعیت برابر آویزون بمونین و بعد چندین مرتبه این حرکت رو تکرار کنین.

روش بهتر هم اون هستش که پاهاتون رو جمع کنین و چند ثانیه در حالتی موازی با زمین نگه دارین. اگه بخواین این ورزش اثر مثبتی روی قد شما داشته باشه باید این نرمش رو چندین بار در هفته انجام بدین.

رسوندن نوک انگشتای دست به انگشتای پا

رسوندن نوک انگشتای دست به انگشتای پا یکی از چندین نرمش کششیه که می تونین واسه افزایش قد انجام بدین. وقتی واسه رسوندن دستا به پاها خم میشین ستون فقرات شما کشیده می شه. این نرمش رو هم در حالت نشسته و هم وایس تاده میشه انجام داد. هم اینکه، روشی عالی واسه گرم کردن بدن قبل از نرمشای شدیدتره.

کشش

واسه انجام این نرمش خیلی راحت صاف وایسید و دست هاتون رو تا اونجا که ممکنه به طرف بالا بکشین.

خم شدن به عقب هم می تونه کشش ایجاد شده رو زیاد کنه. هم اینکه، در این حالت می تونی کشش رو در پایین کمرتون احساس کنین. ترکیب این روش با روش رسوندن انگشتای دست به انگشتای پا هم یه نرمش کششی واسه تموم بدنه. بهترین حالت اینه که هر حرکت رو به مدت ۴ تا ۷ ثانیه انجام بدین و بعد به سراغ حرکت بعدی برید. کل چرخه رو چندین بار تکرار کنین.

طناب بازی

طناب بازی فقط یه بازی کودکانه نیس بلکه ورزشی عالی واسه افزایش قد هم هستش. موقع انجام این بازی بدن تون به حالت صاف قرار گرفته و کمر و ستون فقراتتون کشیده می شه. خم شدن دائم روی زانوها هم باعث می شه که ماهیچه های ساق پا به صورت عمودی کشیده شن. این حرکات فیزیکی در کنار هم توده استخوانی رو در قسمت پایینی پا زیاد می کنه که اونم به نوبه خود چند سانتی متری براتون افزایش قد می آورد.

۴. عادت به صاف نگه داشتن بدن

افراد زیادی عادت دارن موقع نشستن پشت رایانه یا وقتی از گجتایی مثل گوشی تلفن استفاده می کنن بد بشینن. این عادت در طول زمان باعث خم شدن ستون فقرات می شه. این حالت خم شدن روی قد شما اثر گذاشته و باعث می شه کوتاه تر از چیزی که واقعا هستین به نظر برسین. از طرف دیگه، حالت خوب بدن سر رو هم هم جهت با گردن قرار میده. اینم چند سانتی متری به شما اضافه می کنه چون قد واقعی تون دیده می شه.

اگه حالت بدنی بدی دارین ناراحت نباشین. نرمشای کششی زیادی وجود دارن که می تونن آسیبی که عادتای بد هنگام نشستن به ستون فقرات شما وارد کردن رو جبران کنن. اینکه چه نرمشایی واسه شما ایده آل هستن به اندازه تحدب (برآمدگی) غیرعادی ستون فقرات شما وابسته. واسه جلوگیری از آسیب به ستون فقرات خود تلاش کنین از همون اول به صاف نگه داشتن بدن تون عادت کنین. ایجاد اینجور عادتی زمان بره و روشای زیادی واسه جا دادن اون در کارای روزمره تون هست.

واسه شروع، موقع راه رفتن همیشه شونه ها رو عقب و چانه رو بالا نگه دارین. اگه از رایانه یا گجتای دستی مثل تبلتا و گوشیای هوشمند زیاد استفاده می کنین تلاش کنین مدت استفاده تون رو کم کنین. یا اگه مجبور به استفاده دراز مدت از این وسایل هستین به طور تکراری زنگ تفریح واسه خود در نظر بگیرین. خستگی زیاد از حد باعث می شه در حالتای بدی بشینین که به گردن یا ستون فقرات تون فشار می آورد. هم اینکه باید ارگونومی مناسب به کار گیری این وسیله ها رو یاد بگیرین. با این حال، بهترین حالتای بدنی هم کمکی به رشد شما نمی کنن بلکه فقط شما رو بلندقدتر نشون میدن.

۵. سیستم ایمنی قوی

سیستم ایمنی بدن نقشی کلیدی در تعیین قد شما اجرا می کنه. اگه سیستم ایمنی شما قوی باشه، مریض یا نمی تونن خیلی راحت روند رشد بدن تون رو از جا در آورد کنن. توان مقابله با بیماریا به خصوص در نوجوونی و وقتی که در سن رشد هستین مهمه. درسته که بعضی بیماریا در دوران کودکی یا بلوغ می تونن رشد شما رو متوقف کنن اما خبر خوب اینه که می تونین خیلی راحت و با خوردن غذاهای سالم سیستم ایمنی خودتون رو تقویت کنین. به جای خوردن غذاهای فراوری شده تلاش کنین رژیم غذایی تون پر از دانه ها، لبنیات کم چرب، پروتئین، میوه و سبزیجات باشه.

مرکبات (پرتقال، لیمو و …) پر از آنتی اکسیدان ها هستن. این مواد با اثرات داغون کننده رادیکالای آزاد مقابله کرده و بدن شما رو از بیماریا دور نگه می دارن. غذاهایی مانند ماهی، روغن کبد ماهی و مغزها هم منابعی غنی از اسیدای چرب امگا۳ هستن که به تقویت سیستم ایمنی بدن شهره ان.

۶. آب فراوون

بشکه بشکه آب نوشیدن شما رو بزرگ نمیکنه اما بدن تون واسه اینکه به بیشترین حد رشد بالقوه خود برسه باید آب کافی داشته باشه. وقتی بحث افزایش قد در میونه معمولا کسی به نوشیدن آب فکر نمی کنه. اما آب هضم غذا رو راحت تر می کنه، مواد سمی رو از بدن خارج می کنه و متابولیسم شما رو بهتر می کنه و اینطوری، اثر مستقیمی بر قد شما داره.

واسه اینکه در حالت بهتر سلامتی خود باشین باید روزانه دست کم ۸ لیوان آب بخورین. روش خوب دیگه واسه اینکه آب کافی به بدن تون برسه به کار گیری میوه های پرآبی مثل هنداونه و خیار است.

۷. دوری از مشکلات افزایش قد

الکل و مواد مخدر دو مورد از عادی ترین عوامل مانع رشد هستن که باید به هر قیمتی از اونا دوری کنین چون که مزاحم رشد عادی شمان. تحقیقات نشون دادن که مصرف استروئیدها در سنین پایین هم می تونه رشد رو متوقف کنه. پس اگه نوجوون هستین باید از این مواد هم دوری کنین. اینا صفحه رشد شما رو بسته و اینطوری رشد استخوانی رو متوقف می کنن. واقعا، به شهادت تحقیقات، حتی کودکان و نوجوانانی که از داروهای ضد آسم استفاده می کنن (این داروها شامل مقادیر بسیار کمی از بودزونید هستن که یه جور استروئید هستش) هم معمولا ۲ سانتی متر کمتر از همتایان سالم خود قد میکشن.

به جز استروئید، مواد مخدر و الکل، کافئین هم می تونه، به خصوص در کودکان، مزاحم رشد باشه. البته این دخالت مستقیم نیس بلکه کافئین مانع خواب عمیق می شه. از اونجایی که کودکان و نوجوانان واسه رشد مناسب به ۸ تا ۱۱ ساعت خواب نیاز دارن، مصرف بیشتر از اندازه کافئین می تونه باعث خواب ناجور و به نوبه خود کوتاهی قد شه.

۸. مکملای «بلندی قد»

حتما هنگام جستجو در اینترنت درباره افزایش قد به نام بعضی مکملای غذایی برخورده اید که می گن معجزه می کنن. در بیشتر موارد این مکملا فقط ترکیبی از مواد معدنی، ویتامینا و بقیه مواد غذایی هستن که رشد بدن شما رو بهبود میدن. پس، قبل اینکه بررسی کاملی در مورد محتویات این مکملا بکنین به سرعت سراغ شون نرید. بعضی از این مکملا ممکنه مشکلات جانبی شدید داشته و یا اصلا اثری نداشته باشن. بهترین حالت اینه که مکمل غذایی شامل ۱۰۰٪ مواد طبیعی باشه.

۹. مراجعه به دکتر

اگه آبجی و برادرهای تون در سن شما حسابی رشد کردن اما به نظر می رسه شما قرار نیس از اینکه هستین بلندتر شید، شاید بد نباشه به یه دکتر مراجعه کنین. مشکلاتی که باعث مشکل در رشد آدم شن زیاد عادی نیستن اما وجود دارن. یه متخصص سلامت به شما کمک می کنه با این مشکلات برخورد کرده و شانس تون رو واسه رشد تا بیشترین حد رشد بالقوه خود بالا ببرین.

بعضی مشکلات در دوران کودکی (مانند نرمی استخون) می تونن باعث شن رشد شما در سنین پایین متوقف شه. اینطوری حتی در زمان بلوغ کامل هم به بیشترین حد قد بالقوه خود نمی رسید. دکتر به شما کمک می کنه تا با انتخاب سبک زندگی سالم تا اونجا که امکان داره به سقف بالقوه رشد خود نزدیک شید.

۱۰. جراحی

جراحیِ بلند کردن طول پا هم یکی از روشای مدرنیه که خیلی از افراد با امید به افزایش قد به سراغ اون می رن. اصل روند عمل به این صورته که استخوانای بزرگ نی و نازک نی (استخوانای ساق پا) شکسته شده و یه میله تلسکوپی (میله ای که طول اون قابل تنظیمه) در میان اونا قرار داده می شه. این میله خارج از پا قرار گرفته و باید چندین بار در طول روز تنظیم شه. با هر بار تنظیم، فاصله دو سر استخوانا کمی از هم بیشتر شده و میشه امید داشت که بافت نوین شکاف به وجود اومده رو پر کنه. این میله استخوانا رو روزانه ۱ میلی متر از هم دور می کنه. کل روند ممکنه ۶ ماه طول بکشه و بعد هم ۳ تا ۶ ماه فیزیوتراپی سنگین لازمه.

این نوع عمل جراحی، اگه موفقیت آمیز باشه، فقط در حدود ۷ سانتی متر به قد فرد اضافه می کنه. عددی که می تونه واسه یه آدم کوتاه قد مطلوبیت زیادی داشته باشه. اما در نظر داشته باشین که این گزینه رو باید به عنوان آخرین راه حل به کار ببرین چون می تونه بسیار گرانقیمت و دردناک بوده و به مشکلاتی منجر شه.

موارد فوق بهترین روشای افزایش قد و رشد هستن. یادتون باشه که بهترین روش به کار گیری راه حلای طبیعیه که در این مقاله به اونا اشاره شده.

بیایید دوباره روشای طلایی افزایش قد رو باهم مرور کنیم.

مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع تناسب اندام

چیزی که واسه رسیدن به اندام دلخواه تون باید بدونین


۱۴۰۰۰تومان


۷۰۰۰تومان

مشاهده محصول

[file][http://cdn32.akaup.com/files/images/20183/20183281347525449a.aka][akharefile]

.

منبع : chetor.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *