افزایش قد بعد از ۲۰ سالگی چگونه امکان پذیر است؟ | ورزش

قد یکی از فاکتورهای مهم ظاهریه. بیشترین تغییر در وضعیت جسمی و قد افراد در دوره بلوغ که ترشح هورمونها در بالاترین سطح ممکنه صورت میگیره. در این مطلب ما شما رو با چگونگی افزایش قد بعد از ۲۰ سالگی و قبل از اون آشنا می کنیم.

بیست سالگی سنیه که  پایان بلوغ نامیده می شه. از اونجایی که شروع بلوغ در دختران و پسران فرق داره, پس ادامه و توقف رشد هم در اونا متفاوت بوده و در سنین جور واجور اتفاق می افته. بعضیا می گن که صفحات رشد در سن ۱۸ سالگی به طور کامل بسته شده و امکان افزایش قد اصلا وجود نداره. البته  ممکنه صفحات رشد در فردی تا سن بیست سالگی هم بسته نشده باشه. پسران به دلیل اینکه دیرتر به بلوغ میرسن احتمال افزایش قد بعد از ۲۰ سالگی در اونا بیشتره.

افزایش قد بعد از ۲۰ سالگی چیجوری ممکن است؟

عوامل موثر بر افزایش قد بعد از ۲۰ سالگی

از جمله عواملی که تاثیر زیادی بر اندازه قد داره  میانگین قد پدر و مادره که در دختران و پسران فرق داره. هم اینکه روند رشد کودک تا ۲ سالگی و نسبت قد و وزن کودک هم اینکه تغذیه دوران بلوغ, خواب کافی و بعضی ورزشها که می تونه سهم به سزایی در رشد قدی داشته باشه.

ستون فقرات نقش تعیین کننده ای در قد آدم داره، درمان گودی کمر یا برآمدگی اون ممکنه چند سانتی متر افزایش قد رو به همراه داشته باشه.  افزایش قد بعد از ۲۰ سالگی با حرکات اصلاحی و ورزشای کششی ممکنه انجام بشه.

 رژیم غذایی به درد بخور واسه افزایش قد

میوه ها و سبزیجات، سفیده تخم مرغ,  آمینو اسیدا ویتامینها و مواد معدنی, خوردن روزی ۸ لیوان آب, لبنیات طبیعی مخصوصا شیر, گوشت, فسفر, ماهی، اسفناج، حبوبات, پروتئین و منیزیم در افزایش قد به صورت طبیعی خصوصا در سنین بلوغ تاثیردارن. کلسیم موجود در شیر می تونه در رشد استخوانها و صفحات رشد تاثیر زیادی داشته باشه. هم اینکه ویتامین دی در روند افزایش قد خیلی موثره. ویتامین دی از راه نور آفتاب به بدن جذب می شه و در سیستم ایمنی بدن خیلی مهمه. واسه دریافت ویتامین دی می تونین صبح و عصرها که نور خورشید به صورت مستقیم نمی تابد در برابر آفتاب قرار بگیرین. بیشترین جذب ویتامین دی به بدن از راه بازوها و ران صورت میگیره. پس مانعی نداره اگه از ضد آفتاب واسه صورت و دستها استفاده کنین. روزانه ۲۰ دقیقه نور خورشید رو گرفتن می تونه ویتامین دی لازم بدن رو تامین کنه. هم اینکه قرصا و کپسولای ویتامین دی در بازار هست که با در نظر گرفتن اندازه لازم بدنتون می تونین ازش استفاده کنین.

تاثیر خواب بر افزایش قد

هورمونهای رشد که در مغز ترشح می شن مسئولیت رشد اندامای بدن و افزایش قد رو بردوش دارن. این هورمونها معمولا در دو ساعت اولیه خواب ترشح می شن. بخاطر این بی نظم بودن ساعته های خواب می تونه ترشح این هورمونها و اندازه اونا رو با اشکال مواجه کنه. بعد از دوره بلوغ نوجوانان باید برنامه منظمی واسه خواب و استراحت داشته باشن و در حدود ۸ ساعت درزمان شبونه روز بخوابن. نگفته نمونه که تغذیه مناسب هم در ترشح هورمون رشد و افزایش قد خیلی موثره. هورمونهای رشد به کودکانی که با مشکل رشد مواجه ان تجویز می شه اما واسه بزرگسالان به دلیل اینکه از دوران بلوغ اونا گذشته س و روند رشد تکمیل شده نمی تونه اثر داشته باشه. هورمونهای رشد قادر نیس صفحاتی که جوش خورده ان رو عوض کنه. یه روش ساده واسه مشخص شدن باز یا بسته بودن صفحات رشدتون بعد از سن بیست سالگی با عکسبرداری از استخوانهای مچ دستتون صورت می گیره. با این آزمایش میشه فهمید که امکان افزایش قد بعد از ۲۰ سالگی هست یا خیر.

نقش ورزش در اندازه قد پس از ۲۰ سالگی

یکی از عوامل موثر در اندازه قد, ورزشه. ورزش هم اینکه به منظم شدن و افزایش ترشح هورمون رشد کمک می کنه. اگه بعضی از ورزشها دائم و در سنین بلوغ انجام شه تاثیر زیادی بر افزایش قد داره. از جمله ورزشهای افزایش قد مثل: والیبال, بسکتبال, کشتی و تمرینات کششی که به اصلاح فرم بدن و تغییر و بازسازی ناهنجاریا کمک می کنه. جنب و جوش زیاد گردش خون رو بیشتر کرده که باعث گردش املاح استخوانی هم می شه.

از جمله دلایل کوتاهی قد, مشکلات ستون فقرات  است که قبلا به اون گفته شد. این مشکلات رو در هر سنی میشه با حرکات درست و مناسب بازسازی کرد. ممکنه این اصلاح به افزایش قد بعد از ۲۰ سالگی کمک کنه. واسه مطمئن شدن از سلامت ستون فقرات یا مشخص شدن دقیق نوع اشکال میشه به متخصص ارتوپد مراجعه کرد و ضرورت تمرینات و حرکات کششی واسه افزایش قد و نوع و روش درست انجام اونو از دکتر جویا شد.

قرصای افزایش قد

حتما شمام بارها تبلیغات قرصای افزایش قد رو دیدین. با در نظر گرفتن اینکه افزایش قد رابطه مستقیم با مراحل رشد و تکامل مخصوصا در دوران بلوغ داره پس مصرف قرص یا داروهایی که به نام افزایش قد هست نمی تونه تاثیری در بلند قد شدن داشته باشه, چه بسا مصرف این قرصا باعث مشکلات و خطرات جبران ناپذیری شه. جالبه بدونین بخشی از قرصای افزایش قد در واقع قرصای ترکیبی کلسیم و ویتامین دیه که فقط به استواری استخوانها و جلوگیری از نرمی استخون کمک میکنه و تاثیری در افزایش قد بعد از ۲۰ سالگی نداره.

روش جراحی

کسائی که از هیچکدام از راه حلهای قبلی جواب نگرفته ان به سراغ جراحی استخون پا می رن تا از این روش بتونن افزایش قد بعد از سن ۲۰ سالگی رو تجربه کنن. روش جراحی به صورت نادر انجام می شه و هزینه زیادی داره علاوه بر این, فردی که جراحی می کنه تا مدتها نمی تونه راه بره و به دلیل حساسیت این جراحی, در صورت بروز یه خطای پزشکی ممکنه فرد توانایی راه رفتن رو از دست بده. پس پیشنهاد می شه کسائی واسه جراحی دست به کار شن که روشای طبیعی و ورزشای افزایش قد رو به طور مرتب انجام داده باشن و نتیجه مناسبی دریافت نکرده باشن و پس از بیست سالگی کوتاهی غیر طبیعی قد دارن و یا اندازه دو پاشون فرق داره. در این روش صفحاتی که به هم جوش خورده ان باز میشه و فاصله ای بین اونا گذاشته شده تا دوباره رشد کنن.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *